مقالات

راه‌های جلوگیری از سرماخوردگی

سرماخوردگی

ویروس سرماخوردگی یک عفونت واگیردار است که دستگاههای تنفسی را درگیر می‌کند. سرما خوردگی بیشتر در فصل زمستان شایع است. ابتلا به این ویروس معمولا چند روز از زندگی افراد را مختل می‌کند. در این مطلب سعی می کنیم به شما کمک کنیم که با رعایت چه مواردی میتوان سیستم ایمنی خود را از این بیماری محافظت کرد.

عوامل موثر در بروز سرماخوردگی

تماس با افراد ناقل بیماری

یکی از راه‌های ابتلا به سرماخوردگی دست دادن و روبوسی با افراد ناقل بیماری است. در مکان‌های عمومی از این رفتار پرهیزکنید. و سعی کنید که در این مکان‌ها از ماسک استفاده کنید.

تغذیه مناسب

استفاده از میوه و سبزی و رژیم مناسب تاثیر بسزایی در افزایش سیستم ایمنی دارد. استفاده از مولتی ویتامین‌ها و ویتامین ث نیز در کنار تغذیه می‌تواند موثر باشد.

خواب مناسب

برهم زدن چرخه خواب بر عملکرد کل بدن و سیستم ایمنی تاثیر منفی می‌گذارد و عملکرد آن را مختل می‌کند. حافظه، سیستم ایمنی، قدرت یادگیری، و … همگی تحت تاثیر خواب افراد است.  نیاز به خواب بین افراد مختلف گروه‌های سنی متفاوت است. اما در حالت کلی سعی کنید که شبها زودتر بخوابید تا برای روز بعد انرژی کافی داشته باشید. خواب مناسب به بدن درمقابل ویروس سرماخوردگی کمک می‌کند.

لباس مناسب بپوشید

در فصل پاییز و زمستان باید از لباس‌های گرم استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که کمتر خطر ابتلا به ویروس سرما خوردگی شما را تهدید کند.

سعی کنید که دمای منزل را نیز متعادل نگه دارید. گرم کردن بیش از حد منزل سبب رخوت و کسالت در فرد می‌شود. و در هنگام خروج از منزل هم به دلیل تفوت هوای محیط سبب بیماری می‌شود.

نظافت را رعایت کنید

شستن به موقع دست و صورت و استفاده از ماسک می‌تواند به حفاظت شما از ویروس سرما خوردگی کمک کند.

ورزش کنید

ورزش کردن یکی از راه‌های مناسب برای تقویت بنیه و تقویت سیستم ایمنی است. ورزش کردن فواید بیشماری دارد که صحبت درباره آن ساعت‌ها به طول می‌انجامد که یکی از آنها سلامت سیستم ایمنی است.

مکمل های مناسب برای مبارزه با سرما خوردگی

در کنار تغذیه مناسب استفاده از مکمل‌های خوراکی میتواند در عدم ابتلا یا کاهش دوره بیماری موثر باشد. در ادامه چند نمونه از این مکمل‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

قرص اولترا ویتامین ث: این قرص محصول شرکت ویتابیوتیک است. از ویژگی‌های جالب آن این است که بصورت پیوسته رهش است. یعنی به تدریج در بدن آزاد می‌شود.

ویتامین ث جوشان: ویتامین ث یک مکمل مناسب برای تقویت سیستم ایمنی است و شما می‌توانید با توجه به زائقه خود آن را تهیه کنید.

قرص و شربت ایمونیس: همان‌طور که از اسم آن پیداست یک ترکیب بینظیر از ویتامین‌ها است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.

دمنوش‌های مناسب برای سرماخوردگی

دمنوش زنجبیل: یک گیاه تند و معطر است که ریشه آن به صورت خشک یا تازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. زنجبیل یک آنتی اکسیدان قوی با خاصیت ضد التهابی است. ترکیب عسل با زنجبیل یک نوشیدنی مناسب برای مبارزه با سرماخوردگی است.

دمنوش نعنا: نعنا نیز به دلیل خاصیت ضد التهابی یک دمنوش مناسب برای سرماخوردگی است. منتول موجود در گیاه نعنا به باز شدن مجاری تنفسی و سینوس‌ها کمک می‌کند.

دمنوش اکالیپتوس: مصرف دمنوش اکالیپتوس نیز به بهبود علائم سرماخوردگی کمک می‌کند. از اکالیپتوس به عنوان اسانس در شربت‌های سرفه و آبنبات های سرماخوردگی نیز استفاده می‌شود. این گیاه نیز مجاری تنفسی را باز می‌کند و در درمان برونشیت نیز موثر است.

دمنوش بابونه: طبق تحقیقات برخی از محققان مصرف بابونه باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود. و باعث از بین رفتن ویروس در بدت می‌شود.

چای سبز: چای سبز به دلیل فواید بیشمار و طعم مطبوع محبوبیت زیادی بین مردم دنیا دارد. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان‌ها باعث از بین بردن ویروس‌ها و علائم بیماری زا در بدن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =