مقالات

نقش پروبیوتیک در سلامت بدن

نقش پروبیوتیک‌ها در سلامت بدن

در طی سالیان اخیر پس از مراجعه به داروخانه و دریافت نسخه پزشک شاید متوجه قرص های پروبیوتیک در سبد دارویی خود شده‌اید. محققان نقش پروبیوتیک را در سلامت بدن انسان تایید می‌کنند. بعضی از مردم می‌پندارند که آنها نیز نوعی ویتامین هستند که اینطور نیست.

پروبیوتیک چیست

پروبیوتیک‌ها باکتری های مفید و زنده‌ای هستند که در بدن ما وجود دارند. وقتی که اسم باکتری را می‌شنویم یاد عوامل بیماری‌زا می افتیم. اما همه باکتری ها مضر نیستند و وجود بیشتر آنها برای سلامت بدن ما ضروری است. کار اصلی پروبیوتیک حفظ تعادل میکروبی بدن است. وقتی باکتری های بیماری‌زا وارد بدن ما می‌شود تعادل میکروبی بدن به هم می‌خورد و باکتری‌های مفید با آنها برای بازگردانی تعادل در بدن وارد مبارزه می‌شوند. تقویت سیستم ایمنی، هضم غذا، تجزیه و جذب دارو و … از وظایف پروبیوتیک است.

فواید پروبیوتیک‌ها در سلامت بدن

پروبیوتیک های مختلف در بدن وظایف متفاوتی دارند در ادامه برخی از آنها را برای شما بازگو می‌کنیم.

نقش پروبیوتیک در سلامت دستگاه گوارش

یکی از مهمترین وظایف پروبیوتیک‌ها حفظ تعادل باکتری‌های مفید روده است. بر هم خوردن این تعادل سبب ایجاد التهاب در روده‌ها می‌شود. این وضعیت می‌تواند نتیجه رژیم غذایی نا مناسب، مصرف آنتی بیوتیک‌ها و … باشد. همچنین در صورت بروز و مبتلا شدن فرد به اسهال نیز استفاده از پروبیوتیک‌ها می‌تواند به درمان آن کمک کند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف برخی از سویه‌های پروبیوتیک مانند لاکتوباسیلوس به درمان بیماری‌های التهابی روده کمک می‌کند.

نقش پروبیوتیک در تقویت سیستم ایمنی

پروبیوتیک‌ها با کمک به جلوگیری از رشد باکتری‌های زیان آور و بیمای زا در روده به تقویت سیستم ایمنی در بدن کمک می‌کند. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که آنها تولید آنتی بادی در بدن را افزایش می‌دهند. آنها برخی از سلول‌های ایمنی در بدن را نیز تقویت می‌کنند. طبق برخی برخی تحقیقات مشاهده شده کودکانی که پروبیوتیک مصرف می‌کنند در بزرگسالی خیلی کمتر به بیماری‌های تنفسی مانند آسم دچار می‌شوند. همچنین زنانی که پروبیوتیک مصرف می‌کنند 50 درصد کمتر به بیماری‌ها و عفونت‌های مجاری ادراری دچار می‌شوند.

نقش پروبیوتیک‌ها در حفظ سلامت قلب

سویه های مختلف پروبیوتیک باعث کاهش کلسترول بد و کاهش فشار خون می‌شود. بعضی باکتری‌ها با تجزیه صفرا درروده کلسترول را کاهش می‌دهند. صفرا مایعی در بدن ما است که به فرآیند هضم غذا کمک می‌کند. بیشتر این مایع از کلسترول تشکیل شده است. پروبیوتیک ها مانع جذب آن در روده می‌شوند و از این طریق کلسترول در بدن کاهش پیدا می‌کند.

نقش پروبیوتیک در کاهش وزن و چربی شکمی

این که چگونه پروبیوتیک‌ها بر کاهش چربی و کاهش وزن اثر می‌گذارند به طور کامل مشخص نیست. به نظر می‌رسد با تولید برخی از پروتئین‌ها بر اشتهای فرد تاثیر می‌گذارند و باعث ایجا سیری می‌شوند. در روده نیز با عدم جذب چربی ها و دفع آن از طریق مدفوع منجر به کاهش چربی بدن می‌شوند.

البته همه پروبیوتیک‌ها باعث کاهش وزن نمی‌شود اما تحقیقات در این مورد همچنان ادامه دارد.

مواد غذایی حاوی پروبیوتیک کدامند

پروبیوتیک

این باکتری‌های مفید به طور طبیعی در خوراکی های تخمیری مانند ماست و کفیر و شورها وجود دارد. نیاکان ما بدلیل استفاده بیشتر از غذاهای طبیعی از فواید آن بیشتر سود می‌بردند و در نتیجه مشکلات گوارشی در هیچ زمانی مانند امروز رایج نبوده است.

کفیر: از فرآیند تخمیر شیر و نوعی قارچ، کفیر بدست می‌آید. این نوشیدنی سودمند مزه ای ترش و تیز دارد و به دلیل فرایند تخمیر حاوی مقداری گاز نیز است.

کلم شور و خیار شور تخمیری:  این دونوع خوارکی خوشمزه نیز ترکیبات مفید پروبیوتیک را دارا است. فقط توجه کنید که استفاده از سرکه در این دو محصول سبب از بین رفتن پروبیوتیک‌های آن می‌شود.

کیمچی: یک نوع ترشی کره ای با کلم و زنجبیل و فلفل و … است.

لیست غذاهای حاوی پروبیوتیک شامل سزکه سیب، ماست، پنیر، موز، سیر، کانبوجا، و… است.

مصرف مکمل‌ها و قرص‌های پروبیوتیک

بدلیل رژیم متفاوت افراد و مشغله کاری شما می‌توانید نیازهای خود به پروبیوتیک‌ها را از این مکمل ها برطرف کنید. اکثر مکمل های موجود در بازار حاوی سویه های مختلف لاکتوباسیلیوس و بیفیدوباکتریوم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =